| Model No: | PX series |
| Place of Origin: | Zhejiang,China (Mainland) |
| Power: | Solenoid |
| Standard or Nonstandard: | Standard |
| Pressure: | Medium Pressure |
| Structure: | Diaphragm |
| Material: | Brass |
| Temperature of Media: | Medium Temperature |
| Media: | Water |
| Brand Name: | GOGO |
| Form: | plug and wire lead type |
| Operating Temperature: | -5~80°C |
| Orifice: | 2.5~50mm |
| type: | normal colse ,normal open |
| Working pressure: | 0.5-16bar |
| Voltage: | AC110V AC220V 24V DC 12V DC |
| Sealing materials: | NBR ,VITON |
| Body material: | Brass , stainless steel |
| Principium: | pilot diaphragm type |
| Warranty: | one year |
http://www.atcgogo.com/products/2-way-pilot-diaphragm-type-water-solenoid-valve-nomally-open-16bar-VITON-NPT-BSP-IP65-2042176.html
2 way pilot diaphragm type water solenoid valve nomally open 16bar VITON NPT BSP IP65




